f l y v
^

2008-2009: Bir Evlenme

previous
next
 
 

 
 
Yazan:Nikolay V. Gogol
Çeviren :Melih Cevdet Anday, Erol Güney
Yöneten
:Ozan Erbak
Dekor, Kostum:Asuman Akcan, Hatice Arı
Işık-Müzik:Ramazan Ginkaya, Ozan Erbak
Afiş Tasarım:Görkem Göknar
 
 

OYUNCULAR

Agafya Thinovna:Asuman AKCAN
Anuchkin / Nikanor Ivanovich:Sevim DEMİR
Arina Panteleymonovna
:Hatice ARI
Dunyashka:Neslihan GÜVEN
Fyokla Ivanovna:Ceyda Gülen AKYILDIZ
Kochkaryov / Ilya Fomich:Görkem GÖKNAR
Omelet / Ivan Pavlovich:Ömer Ocak
Podkolyolsin / Ivan Kuzmich:Cem ABATLEVİ
Starikov:Ramazan GİNKAYA
Stepan:Yasemin YAVUZ
Zhevakin / Baltazar Baltazarovich:Taylan YAYLAGÜL
 
 
OYUN HAKKINDA
 

Rusça’da bu konuda yazılmış herhangi bir makale olmadığı için, Gogol’ün, önce ‘Nişanlılar’ adını verdigi oyunun adını neden ‘Bir Evlenme’ olarak değiştirdiği bilinmemektedir. Ancak orijinal adıyla ‘The Marriage’, buradaki ‘The’ tanımlığı oyunda geçen özel evlilik hikayesini mi konu almaktadır yoksa genel anlamda evlilik kavramının içeriğini mi baz almaktadır’ sorusunu da beraberinde getirdiği için, yazarın bu ad değişikliğiyle oyunun akışını sorgulayıcı bir biçime nasıl soktuğunun bir göstergesidir.

Türkçe çevirisiyle ‘Bir Evlenme’, ‘evlenme’ kavramını içinde barındıran ancak bu kavramın kendi içinde barındırdığı ‘evlenme!’ çelişkisini ve bu çelişkini getirdiği sorgulamayı da konu alan bir oyuna dönüştürülmüştür. Bu çelişkiye, toplumdaki farklı sınıfları temsil eden damat adaylarının, olaylar karşısındaki farklı bakış açıları ve sergiledikleri farklı tutumlar da karışınca, ‘evlilik’ kavramı gerçek toplumsal kimliğine bürünmüştür.

Ozan Erbak tarafından yönetilen ve Nortel Netaş Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen ‘Bir Evlenme’de ilginç bir çöpçatanlık hikayesine tanık olacaksınız.

Kararsız Damat adayı Patkolyosin ve evde kalmaktan korkan Agafya’nın derdine çöpçatan Fekla yetişir. Diğer damat adayları Anuçkin, Omlet, Jevakin, Starikov; kızın halası Arina, damadın can dostu Koçkarev ve uşaklar Dunyaşka ile Stepan’ ın da işin içine girmesiyle olaylar iyice karmaşıklaşır. Ne mi olur? …

Share

Twitter Facebook Del.icio.us Digg LinkedIn StumbleUpon

Reply